پارچه کرپ چیست ؟

پارچه کرپ چیست ؟

پارچه کرپ چیست؟ پارچه کرپ یک ابریشم، پشم یا یک پارچه صنعتی است که ظاهر برآمده و حاوی خطوط و چروک هایی در بعضی از قسمت هاست. کلمه کرپ از یک کلمه فرانسوی گرفته شده است، به معنای کوچک، نازک و پنکیکی می باشد. معمولاً انواع سبک و متوسط دارد و در هر وزنی موجود است. پارچه کرپ برای دوختن لباس ها، پیراهن ها، کت شلوارها، بلوزها و غیره استفاده می شود که همچنین در دکور خانه مثل پرده ، بالش و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کرپ چگونه ساخته می شود ؟

کرپ می تواند از انواع پارچه ها از جمله پارچه های طبیعی مثل ابریشم خام ، نخ یا پشم و پارچه های صنعتی مثل پلی استر و ریون ساخته شود . همه پارچه های کرپ ظاهر منحصر به فرد خودشان را دارند. انواع مختلفی از روش ها برای تولید این پارچه ها هم وجود دارد که روی ظاهر شان تاثیرگذار است. مواد به کار رفته در این پارچه با روش های به کارگیری شده، باعث ایجاد یک بافت زیبا در آنها می شود.

انواع مختلف کرپ چیست ؟

چنانچه در این بخش از دنیای مد نمناک میخوانید انواع مختلف و بی شماری از پارچه های کرپ وجود دارد که بر اساس روش های ساخت پارچه، متفاوت هستند.

کرپ چینی :

پارچه کرپ چیست؟کرپ چینی یک پارچه سبک است که معمولاً از ابریشم ساخته می شود. ابریشم به کار رفته در این نوع کرپ، با ابریشم های دیگر مشابه نیست. دارای یک سطح لطیف با ظاهری مات می باشد. کرپ های چینی پلی استر معمولاً نسخه به صرفه تری هستندپارچه کرپ حریرپارچه کرپ حریر.

کرپ چینی

کرپ ژورژت :

پارچه کرپ ژورژت دارای یک سطح صاف با ظاهری لطیف می باشد که از ابریشم های مصنوعی مثل فیبرها و ریون تشکیل شده است. ابریشم ژورژت انعطاف پذیری کم با ظاهر بسیار زیبا دارد . پارچه کرپ ژورژت، پارچه ای محبوب برای دوخت پیراهن است.

کرپ موس:

پارچه کرپ چیست؟این نوع پارچه به صورت زمینه خزه مانند (اکثراً با پلی استر) تولید می شود که یک نوع از آن دارای تاروپودی از نخ چند لا (یک لا استات و یک لا نخ کرپ ویسکوز ریون ) است که با هم پیچ و تاب داده می شوند. این نوع پارچه مناسب دوخت بلوز و پیراهن و دارای رنگ های ساده و طرح های چاپ شده است.

کرپ غواصی:

این پارچه دارای خاصیت کشسانی فوق العاده ای است و برای مصارفی مانند دوخت خرج کار، کوسن، رمیزی، لباس و مانتو مناسب می باشد.

کرپون:

این پارچه از ابریشم یا ویسکوز ریون و گاهی از پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تولید می شود و از کرپ متوسط و معمولی ضخیم تر، محکم تر، زمخت تر و خشن تر است و بیشتر برای لباس کودکان و نوزادان استفاده می شود.

کرپ حریر:

کرپ حریر یکی دیگر از انواع پارچه های کرپ است که بافت ظریف و بادوامی دارد و برای دوخت انواع لباس های مجلسی، کت و شلوار و مانتو بسیار مناسب است.

کرپ حریر

کرپ فلورانس:

پارچه کرپ چیست؟پارچه کرپ فلورانس دارای جنس لطیفی است و قابلیت شست و شو و اتو خور راحتی دارد که می توان از آن در دوخت مانتو، بلوز و دامن، کت و شلوار، لباس مجلسی و فرم اداری و چادر استفاده نمود.

کرپ پشمی :

کرپ پشمی سطحی ضخیم تر و بهتری دارد و از پشم ساخته شده است. گاهی اوقات در ساخت آن پارچه های مصنوعی صنعتی و نخ هم به کار رفته است. معمولاً وزن سبک تا معمولی دارد. در برابر چروک مقاوم است و اغلب برای دوخت و دوز کت شلوار ، شلوار و پیراهن به کار می رود.

کرپ اسکاچی:

کرپ اسکاچی یکی دیگر از انواع پارچه های کرپ است که کمی حالت کشسانی و ریزش زیبا و حالت ایستایی خوبی دارد بنابراین با استفاده از این لباس احساس راحتی خواهید داشت. پارچه کرپ اسکاچی ضخیم است و نیاز به آستر ندارد و برای دوخت مانتو و سارافون مناسب است.

کرپ گاباردین :

کرپ گاباردین دارای بافت ریز از پنبه و پشم و الیاف مصنوعی با طرح های جناقی و تیغ ماهی و راه راه اریب می باشد که می توان از آن در دوخت کت و شلوار مردانه و شلوار زنانه استفاده نمود.

کرپ باربی:

این نوع پارچه که کیفیت فوق العاده ای دارد، دارای ایستایی مناسب است و دچار افتادگی و بور شدن نمی شود، محصول تولیدی کشور اندونزی است و می توان از آن در دوخت مانتو و شلوار استفاده نمود.

کرپ باربی

کرپ پلی استر:

پارچه کرپ پلی استر به هر نوع پارچه ای گفته می شود که از پلی استر صنعتی دوخته شده است .کرپ پلی استر معمولا وزن سبکی دارد. یک پارچه نازک با ظاهر زیبا است. کرپ پلی استر معمولاً برای پیراهن دامن و بلوز استفاده می شود. گاهی اوقات به گونه ای است که کاملاً کش می آید.

کرپ پشت ساتن :

کرپ ساتن، یک نوع پارچه ساتن است که یک طرف آن لطیف و نرم مانند ساتن و طرف دیگر کمی زبر، مانند کرپ معمولی می باشد.

کرپ مرویجت:

کرپ مرویجت از نظر ایستایی و نشست روی اندام بسیار مناسب بوده و کرپ مرغوبی است که محبوبیت خاصی نزد طراحان و دوزندگان لباس دارد و برای دوخت لباس های مجلسی و مانتو مجلسی مناسب است.

کرپ گلدار ترک:

از این نوع کرپ می توان برای دوخت کت، مانتو، دامن، سارافون، بلوز، شومیز، پیراهن، لباس، شال و… استفاده نمود و استفاده از آن دارای محدودیتی خاصی نیست.

کرپ گلدار ترک

کرپ حبابی(پفکی):

یکی دیگر از انواع پارچه های کرپ، کرپ حبابی(پفکی) است که الیاف آن برجسته و لطیف است و خیلی کم چروک می شود و برای دوخت پیراهن و شومیزبیشتر استفاده می شود.

کرپ کانتون :

کرپ کانتون هم از ابریشم ساخته شده است که از ایالت کانتون در چین آمده است . نام آن هم از همان جا گرفته شده و از لحاظ ظاهر شبیه به کرپ چینی می باشد اما کمی سنگین تر است .

پارچه کرپ پوپلین:

این نوع پارچه در گذشته از ابریشم تهیه می شده ولی امروزه از پشم و پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می شود و پارچه ای با تارهای ظریف و پودهای ضخیم می باشد.

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش: 09169558627       

واتساپ : 09930699356  

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما