پارچه کجراه

پارچه کجراه یکی از پارچه‌های پرمصرف در صنعت نساجی و دوزندگی است. همانطور که از نام این پارچه می‌توان فهمید، این پارچه خطوط کجی دارد و از سری پارچه‌های مقاوم و با دوام برای مصرف قلمداد می‌شود. جنس این پارچه از سه نوع فلامنت کجراه، کتان و ویسکوز است که با توجه به الیاف به کار رفته در آن، کاربرد‌های مختلفی را پیدا می‌کند.

مختصر توضیحی درباره پارچه کجراه

کجراه همانطور که از نام آن پیداست، دارای خطوط کج در سطح پارچه است و شنیدن نام آن در بازار تداعی‌کننده لباس کار در صنعت نساجی است! وزن پارچه (یا گرماژ) مربوط به تراکم بافت و ضخامت پارچه است. بین پارچه ترگال ساده با پارچه کجراه (با جنس پلی استر و ویسکوز)، بین ۴٠ تا ۵٠ گرم اختلاف وزن وجود دارد.

تمام مشخصات ترگال ساده با کجراه یکسان بوده و تنها تفاوت این دو پارچه در این است که  پارچه ترگال، بافت ساده و مربعی‌شکل دارد، ولی پارچه کجراه همانطور که از نامش پیدا است، بافتی کجراه و با تراکمی بین ٢٨٠ تا ٢٩٠ گرم را دارد. از این رو این پارچه نسبت به ترگال ضخیم‌تر است و به اصطلاح جنس بهتری دارد.

جنس پارچه کجراه

پارچه کجراه از سه جنس فلامنت، پنبه و یا ویسکوز و یا ترکیب این الیاف با یکدیگر تولید می‌شود که به صورت زیر است:

  • فلامنت – فلامنت
  • پلی استر – فلامنت
  • پلی استر پنبه – فلامنت
  • پلی استر ویسکوز – پلی استر ویسکوز
  • ٢٠ درصد پنبه – ٨٠ درصد پلی استر
  • ٣٠ درصد پنبه – ٧٠ درصد پلی استر
  • ٧٠ درصد پنبه – ٣٠ درصد پلی استر
  • ١٠٠ درصد پنبه (کتان)

پارچه کجراه

در رابطه با کجراه فلامنت ویسکوز نیز باید گفت، از الیاف فلامنت و ویسکوز بافته شده که وزن هر متر پارچه کجراه از این جنس در حدود ۲۸۰ گرم است؛ الیاف مورد استفاده پارچه کتان کجراه نیز پنبه است که برخی افراد در بازار آن را با نام پارچه کجراه پنبه‌ای نیز می‌شناسند.

البته همانطور که در بالا ذکر شده پارچه‌های کتان کجراه از درصد مختلفی از پنبه تشکیل شده‌اند که در برخی کارخانجات بافندگی به صورت پلی استر پنبه نیز تولید می‌شوند؛ البته باید توجه کرد که قیمت پارچه کجراه پنبه‌ای نسبت به سایر پارچه‌های کجراه بیشتر است. وزن هر متر پارچه کجراه کتان متناسب با درصد پنبه‌ای که در آن به کار رفته است، متفاوت بوده اما معمولا این وزن از ۳۶۰ گرم به بالا تولید می‌گردد.

کاربرد پارچه کجراه

این پارچه مصارف زیادی در سطح جامعه و صنعت دارد که می‌توان موارد زیر را نام برد:

لباس فرم مدارس

کجراه، پارچه بسیار مناسبی برای دوختن لباس فرم مدارس در مقاطع مختلف است؛ این پارچه به دلیل مقاومت بالا و ثبات رنگی که دارد کارایی بسیار زیادی جهت دوختن لباس‌های فرم از انواع مانتو و شلوار دخترانه گرفته تا شلوار پسرانه دارد.

لباس کار 

پارچه کجراه یکی از بهترین انواع پارچه برای دوختن لباس کار است، که از انواع الیاف ذکر شده با توجه به نیاز موجود می‌توان استفاده کرد؛ این پارچه لباس کار با توجه به جنس آن یکی از بهترین پارچه‌ها برای کار در محیط گرم است و همچنین با توجه به کیفیت، دوام پارچه و رنگ آن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تولید لباس کار است.

لباس کادر درمان

این پارچه پرکاربردترین نوع پارچه برای دوختن لباس سفید پرستاران است و به همین کارایی در بازار پرطرفدار است. البته کاربرد این پارچه بیمارستانی به همین جا ختم نمی‌شود و در دوختن لباس‌های سایر اعضا‌ی کادر درمان در رنگ‌های مختلف و طرح‌های متنوع کاربرد بسیاری دارد.

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش:

09169558627       

واتساپ : 09930699356  

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما