پارچه ملحفه‌ای

پارچه ملحفه‌ای یا به اصطلاح عامیانه ملافه (به انگلیسی bed sheet) از منسوجات پرکاربرد خانگی محسوب می‌شود و می‌توان با اطمینان گفت که جزو ۵ پارچه پرفروش بازار ایرانی و خارجی است.

طبق تجربه چندین ساله بازار عمده پارچه و مغازه‌های پارچه فروشی، خرید و فروش انواع پارچه‌های ملافه‌ای ایرانی و خارجی با طرح و مدل‌های جدید بسیار پرفروش است. به همین دلیل با توجه به اینکه حجم مبادلات مالی این نوع از پارچه بسیار بالا است، کارخانجات نساجی و فروشنده‌ها، سرمایه‌گذاری خوبی روی این نوع پارچه انجام می‌دهند.

تولیدکنندگان انواع پارچه‌های ملحفه‌ای چون می‌دانند که قدرت خرید اقشار مختلف زیاد است و سلیقه‌های گوناگونی وجود دارد، اقدام به تولید این نوع پارچه‌ها می‌کنند و در حال حاضر کارخانه‌های نساجی زیادی چه در ایران چه در خارج در زمینه تولید و چاپ انواع پارچه‌های ملحفه‌ای در حال تولید و فعالیت هستند.

تعریف پارچه ملحفه

تعریف پارچه ملحفه چیست؟ ملحفه یا ملافه انواع مختلفی دارد که برای تولید این نوع پارچه‌ها از جنس‌ها، الیاف و عرض‌های مختلف و متنوع در تولید آن استفاده می‌شوند.

پارچه‌های ملحفه‌ای از نظر طرح و مدل می‌توانند ساده و شامل رنگ‌های گوناگون باشند و یا طرح‌های مختلف با رنگ‌بندی‌های متفاوت روی ملحفه چاپ شوند.

موارد استفاده از پارچه ملحفه‌ای

پارچه‌های ملحفه کاربرد بسیار زیادی دارد مثل: کالای خواب خانگی، بالشت، لحاف، روتختی، خوشخواب، تولید تشک و بالشت، دوخت ملحفه برای پتو، سرویس خواب نوزاد، رومبلی، رومیزی، روبالشتی، ملحفه هتل و بیمارستان‌ها، سرویس آشپزخانه، زیرانداز، عروسک‌سازی، لایکو (ملحفه پشم شیشه)، کارهای دستی و تزئینی و…

موارد بالا تنها بخشی از کاربرد پارچه ملحفه‌ای است و همانطور که مشاهده می‌شود علت پرفروش بودن این نوع پارچه، کاربرد فراوان آن است.

طریقه تولید پارچه ملحفه‌ای

پارچه‌های ملحفه جزو پارچه‌های تخت بافت محسوب می‌شوند. به همین دلیل این نوع پارچه‌ها ابتدا با الیاف مختلف به صورت تار و پودی بافته شده و سپس فرآیند رنگ‌رزی و یا چاپ طرح روی آنها ادامه پیدا می‌کند. خام متقال پارچه ملحفه‌ای در عرض‌های مختلف بافت می‌شوند که هر کدام از این عرض‌ها مصرف خاص خود را دارند.

تشخیص جنس پارچه ملحفه‌ای

جنس پارچه ملحفه یا ملافه ارتباط مستقیمی با الیاف مصرف شده در بافت آن پارچه دارد. که برای تشخیص جنس خوب پارچه ملحفه دو راه وجود دارد:

 1. لمس پارچه: بهترین راه تشخیص این نوع پارچه، استفاده از حس لامسه است. وقتی پارچه را لمس می‌کنید حس خوبی در هنگام لمس به انسان می‌دهد. معمولاً برای استاد شدن در این کار، نیاز به تجربه و تمرین است. لمس جنس‌های مختلف از یک پارچه به صورت تجربی و شناخت اندکی از الیاف و انواع آن می‌تواند کمک کننده باشد.
 2. شناخت الیاف: اگر صاحب کسب و کار هستید یا تولیدی و یا مغازه پارچه فروشی دارید و پارچه عمده خریداری می‌نمائید بهتر است که با انواع الیاف، مزایا و معایب هر کدام، آشنایی کامل و دقیقی داشته باشید ولی اگر مبتدی هستید پیشنهاد میکنیم که پارچه را متری بخرید و جنس آن را در دوخت و شستشو تست نمائید.
 3. رطوبت: در هنگام تعریق، رطوبت تبخیر شده از سطح پوست از فواصل هوایی میان تار و پود پارچه عبور کرده و خارج می‌شود. هر چه این فرآیند زودتر و راحت تر انجام شود پارچه از نظر رطوبتی مطلوب‌تر است. پارچه‌ای که قابلیت عبور بخار آب از آن کم است، باعث تجمع عرق شده و احساس و بوی نامطبوع ایجاد می کند. پارچه ملحفه‌ای باید از الیافی تهیه شود که قابلیت جذب رطوبت را داشته باشد.برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشیداکبر حقی زهابیتلفن سفارش:

  09930699356 و 09169558627

  واتساپ : 09930699356

  تلگرام: @parchehferosh

  ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما