پارچه ساتن

هر آنچه باید در مورد پارچه ساتن دانست

در زمانهای قدیم پارچه ساتن از ابریشم بدست می آمد. اما امروزه متریال پارچه ساتن تغییر کرده است و از الیاف مختلف مانند پنبه، نایلون، پلی استر تهیه می شود. در حقیقت ساتن و مخمل روش بافت پارچه را مشخص می کنند. بافت پارچه ساتن از نخهای بسیار طویلی که همگی رو به یک سمت دارد. نخ های پود حدوداٌ 4/1 اینچ یا بیشتر روی سطح قرار می گیرند و سپس در پارچه فرو می رود، این روش بافت باعث می شود تا پارچه حالت ابریشمی و نرم داشته باشد. در ساتن تراکم بافت الیاف بالا است، این تراکم تار و پود باعث نرم و لطیف شدن پارچه می شود، پارچه ساتن دارای طرح همرنگ در بافت می باشد.
از ویژگی های پارچه ساتن به درخشندگی، شل و لخت بودن پارچه میتوان اشاره کرد. پارچه ساتن به دلیل لختی که دارد براحتی شکل بدن را به خود میگیرد.

http://parchedozan.ir/wp-admin/post-new.php
پارچه ساتن

روشهای شستشوی پارچه ساتن

پارچه ساتن در دمای 40 درجه سانتی گراد شسته شود. می توانید از خشک کن برای پارچه نیز استفاده بفرمایید، البته اینکار باعث چروک شدن پارچه می شود که نیاز به اتوکشی بیشتری دارد. از آنجای که پارچه ساتن جزء پارچه های لوکس محسوب میشود باید در حفظ و نگهداری آن بسیار کوشا بود و برای از بین بردن لکه ها از روی پارچه ساتن نیاز به تکنیک است. برای حفاظت از لطافت و براق بودن پارچه ساتن در اولین فرصت لکه را از بین ببرید. لکه را با آب سرد بشویید و در یک سطح مسطح خشک کنید و مطمئن شوید که کله از بین رفته و آن را زیر نور و گرمای مستقیم قرار دهید. برای پاک کردن لکه های روغنی از روی پارچه ساتن از یک حوله تمیز استفاده کنید و لکه روغن را از روی پارچه بردارید. بطور متناوب لکه را با یک پارچه کهنه تمیز کنید، سپس پارچه را بمدت 1 ساعت در آرد بپوشانید، آردهای اضافی را از روی پارچه تکانده و در مرحله بعد ساتن را با مواد پاک کننده قوی پوشاننده و به آب یک خمیر از مواد شوینده درست کرده و بر روی لکه بگذارید و در آخر با آب گرم شسته شود، چون آب گرم برای از بین بردن لکه چربی بسیار مؤثر است. برای پاک کردن لکه خون از روی پارچه ساتن، ابتدا لکه را به مدت یک ساعت در آب سرد بخیسانید و سپس لکه را پشت رو کرده و ماده شوینده را آرام به پارچه اضافه کنید و در نهایت بچلانید تا لکه از روی پارچه پاک شود.
برای اتو کشیدن پارچه ساتن بهتر است پارچه را پشت رو کرده و اتو کشی را از روی زبر پارچه انجام دهید. از آنجایی که ساتن ها به گرما و دمای بالا حساس هستند بهتر است یک پارچه هنگام اتوکشی بر روی پارچه ساتن قرار دهید و از ریختن قطرات آب بر روی پارچه ساتن خودداری کنید.

برای خرید و فروش انواع پارچه با ما تماس بگیرید.

اکبر حقی زهابی

تلفن :09169558627

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما