پارچه آنغوره

پارچه آنغوره چیست؟

پارچه آنغوره یک مدل از پارچه های بسیار کرکی و مجلل است که از پشم خرگوش آنگورا گرفته می شود. پارچه های آنغوره هم در کنار پارچه های موهر و ترمه به عنوان یک پارچه لوکس و تجملی به حساب می آید. همان طور که گفتیم پارچه های آنگورا از خز خرگوش آنگورا به دست می آید الیاف بدست آمده از این خرگوش ها بسیار نازک است و قطر کمی دارد همچنین حول هر رشته از این الیاف ها دارای خز است که باعث می شود یک هاله ای دور الیاف آن را بگیرد همین خاصیت هاله مانند برای پارچه های آنغوره باعث براق بودن محصولات تولید شده از این نوع پارچه شده است. البته همین ویژگی باعث می شود تا به نظر برسد دور هر رشته از بافت این محصولات یه لایه کرکی است. الیاف آنغوره مانند الیاف آلپاکا و ترمه نرم و مجلل هستند از طرفی برای نرم تر شدن الیاف آنغوره و بیشتر شدن هاله و همچنین درخشش ذاتی اش با دیگر انواع پشم ها ترکیب می کنند.

اسرار پارچه آنغوره که باید بدانید؟

تاریخچه پارچه آنغوره

همان طور ک گفتم اولین بار این پارچه در کشور ترکیه و از یک نوع خرگوش به نام آنگورا است گرفته شده که یک نوع خرگوش غول پیکر تر نسبت به خرگوش های عادی است همچنین از ویژگی های دیگر پر مو بودن این موجود است و به دلیل استقبال زیاد مردم از این پارچه تولیدات آن گسترش یافته است. پارچه آنغوره جز پارچه ها لوکس و مجلل به حساب می آید که در کشورهای اروپایی با قیمت های زیادی بفروش می رسند. ضخامت الیاف این پارچه بین 12 تا 16 میکرون است و مدل آن بصورت کرکی ابریشمی و نرم و لطیف است.
در گذشته این خرگوش ها را در شهر آناتولی ترکیه پرورش می دادند البته این که چه زمانی برای اولین بار از این خرگوش ها برای تولید پارچه پرورش داده شده مشخص نیست اما در قرن 18 میلادی این خرگوش های کرکی در فرانسه به محبوبیت بالایی رسیدند و به سرعت بین افراد سرشناس و اشراف آن دوره مورد استقبال قرار گرفتند.
البته اوایل از این خرگوش های کرکی به عنوان یک حیوان خانگی با نمک و بامزه برای فرزندان خود می گرفتند و از آن ها نگهداری می کردند اما بعد از مدتی  حدود قرن 20 میلادی در منطقه ایالت متحده از کرک این خرگوش ها برای تولید پارچه و لباس های مختلف استفاده می کردند. در ترکیه که محل پرورش خرگوش آنگورا بود یک حیوان دیگر به اسم بز انگورا را پرورش می داند که همانند این خرگوش ها کرکی و دارای پشم نرم و لطیفی هستند و برای تولید پارچه های آنغوره از بز های آنگورا استفاده می کنند.

اسرار پارچه آنغوره که باید بدانید؟

ویژگی های پارچه آنغوره چیست؟

پارچه آنغوره از الیاف طبیعی تهیه می شود به همین دلیل ضد حساسیت هستند و رنگ ثابتی دارند که با شستشو ازبین نمی رود. یک پارچه سبک است زیرا الیاف آن تو خالی است که با پوشیدن آن بدن احساس خستگی نمی کند. یکی دیگر از ویژگی های این پارچه این است که ایست خوبی دارد و می توانید از این پارچه در تولید لباس های مختلف استفاده کنید مخصوصا در فصل پاییز و زمستان زیرا در برابر سرما از شما محافظت می کند. ویژگی دیگر آن ها این است که پارچه های آنغوره چروک ناپذیرند زیرا این پارچه به ندرت پیش می آید که چروک شود. پارچه های آنغوره که از الیاف طبیعی ساخته شده اند برای تولید پتو و بالشت، دامن و دستکش و کلاه و … بسیار مناسب هستند.
یکی از ویژگی های الیاف آنغوره این است که قطر این الیاف با بالاتر رفتن سن بز آنگورا افزایش پیدا می کند الیاف نازک تر از بدن بز های جوان چیده می شود و مثلا برای تولید پارچه هایی برای بافت ژاکت از آن استفاده می کنند در صورتی که از الیاف ها با قطر بیشتر که ضخیم تر هستند برای بافت انواع فرش ها و لوازم دکوراتیو و همچنین لباس های رویه مثل پالتو و… استفاده می شود.

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش:

واتساپ و روبیکا: 09169558627       

واتساپ و تلگرام : 09930699356  

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com  

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما