پارچه آستری

پارچه آستری را حتی کسانی که سررشته‌ای از خیاطی ندارند، شنیده‌اند.پارچه آستری استفاده دیرینه‌ای در خیاطی و دوخت انواع البسه دارد. اما این‌که دقیقا پارچه آستری چه اصالتی دارد و چه کاربردهای گسترده‌ای دارد، ممکن است آن‌چنان برای همگان مشخص نباشد. در این مقاله سعی داریم تا درباره اصالت این پارچه، ویژگی‌ها و محاسن و معایب آن توضیحاتی ارائه کنیم تا برای انتخاب این پارچه دید وسیع‌تری داشته باشبد و بتوانید به‌صورت مناسب از آن استفاده نمایید.

پارچه آستری
پارچه آستری

پارچه آستری چه نوع پارچه‌ای است؟

در دوخت و دوز و خیاطی، پارچه آستر لایه درونی پارچه‌، خزه یا دیگر مواد درونی تشکیل دهنده لباس‌، کلاه، چمدان، پرده و کیف دستی است. آستر یک پوشش درونی و شسته و رفته درون البسه و سایر دوختنی‌ها فراهم می‌آورد که پارچه‌های رابط، وصله ها، لبه‌های درزها و دیگر جزئیات درونی آن‌ها را پنهان می‌کنند. یک پارچه آستر صاف موجب می‌شود یا کت یا ژاکت به‌آسانی روی لباس‌های دیگر قرار بگیرد و هم‌چنین باعث گرم شدن در آب و هوای سرد می‌گردد.

آسترها معمولا دارای رنگ‌های ثابت برای هماهنگ شدن با پارچه‌های پوشاک هستند اما آسترهای طرح‌دار و با تضاد رنگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آسترها انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می‌شوند.

۱-میان آسترها

این نوع آستر در واقع یک لایه اضافه پارچه بین آستر و قسمت بیرونی پوشاک است. میان آستر عایق برای پوشاک زمستانی معمولا قبل از دوخت آستر به پوشاک، به قسمت‌های مشخص آستر دوخته می‌شوند.

۲- آستر جزئی یا نیمه

این نوع آستر تنها در قسمت‌های بالایی پشت و جلوی پوشاک جهت پنهان کردن لایه‌های قسمت کتف و حد فاصل‌ها با روکش یا بدون روکش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- آستر داخل-زیپ، بیرون-زیپ، بیرون-دکمه یا درون-دکمه (این ونوع آستر معروف به آستردوز است)

این نوع آستر، یک نوع آستر قابل جابه‌جایی برای کت، ژاکت یا بارانی است که به‌وسیله زیپ یا دکمه‌های قابلمه‌ای به پوشاک دوخته می‌شود. پوشاک با آستر قابل جابه‌جایی معمولا همراه با یک پارچه سبک هم دوخته می‌شوند که باعث می‌شود کار نهایی تمیز و شسته و رفته درآید.

 

 

ویژگی‌های پارچه آستری

پارچه‌های آستر معمولا دارای یک سطح ابریشمی هستند و عموما از ابریشم، پلی‌استر، ویسکوز، استات یا ابریشم مصنوعی ساخته می‌شوند. معمولا آسترهایی که از ترکیب پلی‌استر و پنبه تولید می‌شوند، برای دوخت در کت و ژاکت به‌کار برده می‌شوند. با ترکیب پنبه و پلی‌استر برای تهیه آستر، ویژگی‌های هر دو نوع پارچه با هم برای آستر به‌وجود می‌آید.

آستر ساخته شده از پنبه و پلی‌استر قوی، با دوام و بدون چین و چروک است.  این نوع آستر ترکیبی اغلب پس از شستن کمتر از یک پارچه کاملا نخی آب می‌رود.

جهت استفاده از پارچه آستر برای پرده‌های خانگی، می‌توان از آسترهای پرده‌ای از ۱۰۰ درصد از جنس پنبه، ۱۰۰درصد از جنس پلی‌استر یا ترکیب هر دو نوع استفاده کرد. آسترهای پرده‌ای برای استفاده در خانه و با ویژگی‌های دفع آب، مقاومت در برابر لکه‌ها، عایق بودن و جلوگیری از ورود اشعه ماوارء بنفش به داخل خانه طراحی شده‌اند.

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش:

09930699356

09169558627

تلگرام: @parchehferosh

ایمیل :Akbar.z135161@gmail.com

واتساپ:09169558627

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما